خبرها

جديترين خبرهاي دنياي گردشگری

راهنمای گردشگری شغل شد

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعلام کرد: با موافقت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راهنمای گردشگری شغل محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، مرتضی رحمانی موحد روز چهارشنبه (۱۳ اردیبهشت) در نشست فعالان صنعت گردشگری استان همدان، از اعلام موافقت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعطای بیمه برای راهنمایان گردشگری خبر داد و بیان کرد: راهی چهار ساله پیموده و سیاست‌هایی به عنوان برنامه و راهبرد ترسیم شده و امروز باید حساب پس دهیم و بگوییم مجموعه تلاش‌ها با مشارکت آحاد و جوامع ذی‌نفع چه دستاوردی داشته و کدام نقطه از فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی در کشور را مورد تأثیر قرار داده است؟

وی به لزوم عرضه و معرفی فعالیت‌ها و خدمات گردشگری اشاره و عنوان کرد: عدم بیان خدمات ظلم است، به طوری که ابهامات و گلایه‌ها همیشه از عدم تعامل و گفتگو و نبود مکانیزم تعاملی است که با انجام گفتگو و تهیه فهرست دستاوردها برای رسیدن به نقاط مطلوب‌تر مصمم شده‌ایم.

رحمانی‌موحد با بیان اینکه صنعت گردشگری از این نوع نگاه ریشه می‌گیرد و در صورت وجود آن موفقیت حاصل می‌شود، ادامه داد: گردشگری برای همه یک امانت است و باید برای فردی که با امید و برنامه برای دیدن جذابیت‌های کشور سفر می‌کند، در حفظ و حراست و میزبانی مطلوب کوشا باشیم.

وی با تأکید بر اینکه پایداری و استمرار در حوزه گردشگری پیش‌بینی شده است، گفت: با وجود گردشگریِ پایدار، اقتصاد و امید شکل می‌گیرد و آینده ساخته می‌شود و تلاش در سازمان میراث فرهنگی نیز رسیدن به تصمیمی جامع و اجرایی قاطع و مثبت است.

وی با بیان اینکه در حوزه گردشگری باید منتظر فردی جدید با ایده‌های نو باشیم، به کاستی‌هایی موجود اشاره و اظهار کرد: سمت و نشر حرکت به سمت مطلوبیت بوده و با قضاوت منصفانه فعالانِ این حوزه، مسیر حرکت امیدبخش است که باید برای حفظ آن توان و اراده جمعی را مجتمع کنیم.

رحمانی‌موحد به باز کردن گره‌های بسیار این حوزه طی مدت ۴ سال گذشته اشاره و تصریح کرد: تلاش‌ها و فعالیت‌های ذی‌نفعان، ایران‌هراسی را از منظر گردشگری به ایران‌دوستی بدل کرد و صنعت گردشگری به فضیلت و منقبت تبدیل شده و رقابتی در جامعه فرهنگی خارج از کشور برای دیدن از ایران ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه تعاملات بین‌المللی و آرامش در روابط خارجی شرط موثر و پایدار در توسعه گردشگری است، عنوان کرد: بر اساس بند ۵۰ سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، برای ۵ برابر شدن گردشگران خارجی همه باید تلاش کنیم.

معاون گردشگری با اشاره به ظرفیت‌های بسیار زیاد گردشگری در داخل کشور و بازدید و اقامت بیش از ۱۴۰ میلیون نفر در اقامتگاه‌های گردشگری در سال ۹۵، خاطرنشان کرد: یکی از تلاش‌ها و توفیقات در نوآوری‌های گردشگری در ۴ سال، معکوس شدن تخلیه و خروج جوانان از روستاها و نداشتن انگیزه بوده که به سمت ایجاد هیجان و کار و فعالیت اقتصادی در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری و محصولات کشاورزی حرکت کرده و ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه ایران از نظر جاذبه‌های طبیعی جزء ۵ کشور جهان است، اعلام کرد: سه هزار و ۱۰۰ جاذبه طبیعی شناسایی و ثبت شده است و اطلس جاذبه‌های طبیعی برای گردشگری را منتشر خواهیم کرد.

رحمانی‌موحد به اقامت‌های بوم‌گردی به عنوان یک نوآوری در گردشگری اشاره و بیان کرد: ایجاد و تأسیس ۵۳۰ اقامتگاه در ۲۸ روستا و ۲ منطقه آزاد، یک ارزش و امید و موهبت در حوزه گردشگری محسوب می‌شود.

وی به معرفی «سفره‌ ایرانی» به عنوان ارزش بزرگ صنعت گردشگری در سال گذشته که سبب رشد گردشگری است اشاره و اظهار کرد: بر اساس ضوابط گردشگری، اقامتگاه‌ها باید از غذاهای متنوع ایرانی استفاده کنند.

معاون گردشگری با بیان اینکه میهمان‌نوازی یک فضیلت است و تمرکز دولت بر این بخش بوده گفت: دستورالعمل و منشور جامع میهمان‌نوازی کشور تدوین و ابلاغ خواهد شد.

وی به سمت و سوی عملکرد دولت در حوزه گردشگری اشاره کرد و افزود: گردشگری و حمایت از آن به یک منزلت تبدیل شده و اجماع ملی است.

رحمانی‌موحد به اقدامات دولت برای جذب گردشگر بیشتر اشاره و بیان کرد: سیاست‌های ثابت و شفاف دولت در رونق در ساخت‌وسازها، ساماندهی دفاتر گردشگری، ساماندهی وضعیت راهنمایان گردشگری و گسترش زیرساخت‌های مناطق از جمله اقدامات است.

وی در ادامه با اشاره به تنوع زنجیره خدمات گردشگری بیان کرد: این زنجیره اقامتگاه‌ها، هتلدارها، بوم‌گردها، دفاتر و مؤسسات آموزشی، واحدهای بین‌راهی و رستوران‌ها، مراکز تفریحی و تخصصی سلامت و درمان را شامل می‌شود.

۱۰ کشور اول گردشگری بین‌المللی به ایران کشورهای عراق، آذربایجان، ترکیه، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، بحرین، افغانستان، کویت و چین هستند

رحمانی‌موحد راهنمایان گردشگری را مهمترین زنجیره صنعت گردشگری دانست و اعلام کرد: راهنمایان گردشگری امانتداران خانواده گردشگری هستند.

وی با بیان اینکه جاذبه اول گردشگری در ایران زیارت است و بالای ۶۰ درصد آمار گردشگران کشورهای همسایه در سال ۹۴ به زیارت اختصاص داشته، عنوان کرد: سال گذشته با افزایش ۱۰ درصدی در صدور ویزای جهانگردی و ورود گردشگر به کشور رکورد خوبی داشتیم و در گردشگری تخصصی و محتوایی نیز شاهد رشد هستیم.راه

وی ادامه داد: ۱۰ کشور اول گردشگری بین‌المللی به ایران کشورهای عراق، آذربایجان، ترکیه، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، بحرین، افغانستان، کویت و چین هستند که برای تقویت راهنمایان و غذاهای آنها برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

معاون گردشگری با اشاره به رشد ۵۶ درصدی ورود گردشگران اروپایی نسبت به سال ۹۴، بیان کرد: این رشد نشان‌دهنده آن است که علائم حیات، نشاط و رونق در پیکره و ساختار گردشگری کشور پیدا شده و تلاش و اهتمام و صبوری دولت وضعیت مطلوب را ایجاد کرده است.

وی در پایان با اشاره به نقش گردشگری در تولید و اشتغال بیان کرد: امیدوارم گردشگری به یک بستر و مطالبه تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

There are no products