خبرها

جديترين خبرهاي دنياي گردشگری

فواید و معایب ورزش دوچرخه سواری

فواید و مضرات ورزش دوچرخه سواری

فواید و معایب ورزش دوچرخه سواری

دوچرخه سواری ورزش در دسترس و کارآمدی است که به سلامتی قلبی عروقی و افزایش تندرستی کمک می کند اما یک ورزش بدون اشکال نیست. شدت فعالیت کم و دوستانه بودن این فعالیت باعث شده که دوچرخه سواری به یک ورزش پرطرفدار و لذت بخش تبدیل شود.

 

فواید دوچرخه سواری

فواید و مضرات ورزش دوچرخه سواری

 

۱ ) تقویت سیستم قلبی و عروقی

دوچرخه سواری یکی از محبوبترین روشها برای افرادیست که مایل به تقویت قلب و ریه های خود هستند. دوچرخه سواری منظم، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را به میزان ۵۰ درصد کاهش میدهد. همچنین، ورزش های هوازی منظم روی دوچرخه، ریه ها را تقویت کرده و به آنها امکان میدهد تا اکسیژن بیشتری را جذب کرده و سطح انرژی شما را بالا ببرند.

داشتن قلب و ریه هایی قوی نه تنها از پیش آمدن شرایط خطرناک قلبی عروقی مانند بیماری عروق کرونر، فشارخون، تصلب شریان و سندرم متابولیک جلوگیری می کند، بلکه برای فعالیت روزانه شما نیز انرژی بیشتری فراهم میکند. آیا هر بار که از پله ها بالا میروید دچار تنگی نفس می شوید؟ دوچرخه سواری به میزان حداقل ۲۰ دقیقه در روز، شما را قادر می سازد تا کارهای بیشتری را تنها با نصف انرژی انجام دهید.

۲ ) سلامت ذهن

کمتر چیزی بدتر از پایان دادن به یک روز کاری با حالتی خسته و کسل است. تحقیقات نشان داده است که ورزش های منظم تاثیر مثبتی روی مغز شما به جای میگذارند. با این حال، تمام ورزشها به یک میزان تاثیرگذار نیستند.

امروزه افزایش احساس اعتماد به نفس – که بعنوان یک فاکتور ضد افسردگی عمل میکند در دوچرخه سواران، به اثبات رسیده

است. اگر یک روز بد را سپری کرده اید، کمتر چیزی بیشتر از دوچرخه سواری به شما کمک میکند تا استرس را از خود دور کنید. دلیل این امر آنست که دوچرخه سواری باعث ترشح موادی میشود که سطح کورتیزول (یکی از هورمون های اصلی مرتبط با استرس) را مرتب میکنند.

این ورزش همچنین یک راه مناسب برای پیدا کردن دوستان جدید است؛ نه فقط به این خاطر که یک فعالیت بیرون از خانه و در جوی آرام است، بلکه به این دلیل که افرادیکه بطور منظم ورزش میکنند، سطوح کمتری از اضطراب اجتماعی و استرس را تجربه میکنند.

۳ ) افزایش خلاقیت

ممکن است در اطراف میکل آنژ دوچرخه ای نبوده باشد، اما قطعا دوچرخه ها به او کمک کرده اند تا برخی از کارهایش را سریعتر انجام دهد. دانشمندان براین باورند که ورزشهای هوازی در تقویت خلاقیت و مهارت های حل مسئله موثر است و به نویسندگان، موزیسین ها، مهندسان، و هر فرد دیگری که روی پروژه ای کار می کند، کمک میکند تا بر انسداد ذهنی غلبه کرده و تصمیم درست را اتخاذ کنند.

دوچرخه سواری اکسیژن رسانی به مغز را افزایش داده و به نورون های مغز کمک میکند تا موثرتر فعالیت کنند و به این وسیله روحیه ای را که برای حل مسئله بدان نیاز دارید به شما می بخشند. یک مطالعه جدید نشان داده است که تنها ۲۵ دقیقه دوچرخه سواری به شما ایده های جدید بخشیده و خلاقیت را در شما بالا می برد.

۴ ) کاهش بی خوابی 

افرادیکه که سبک زندگی کم تحرکی دارند، غالبا از مشکلات بد خوابی رنج می برند. کمبود ورزش یکی از دلایل اصلی اختلالات خواب مانند بی خوابی است. اما دوچرخه سواری به افرادیکه دارای الگوهای نامنظم خواب هستند کمک میکند تا خود را با سبک زندگی سالمتر تطبیق دهند.

تحقیقی که توسط دانشکده پزشکی دانشگاه استانفورد انجام شد، حاکی از آن بود که افرادی که از مشکل بی خوابی رنج می بردند و یک روز در میان ۳۰ دقیقه دوچرخه سواری می کردند، بهبودی را در الگوهای خواب خود مشاهده کردند. به گونه ایکه در مدت زمان کمتری خوابشان می برد و زمان بیشتری را نیز می خوابیدند. با این وجود، دوچرخه سواری با افزایش انرژی در کوتاه مدت در ارتباط است. بنابراین، اگر می خواهید شبها زودتر بخوابید، نباید در شب به دوچرخه سواری بروید.

۵ ) کاهش علائم پیری

مطالعات اخیر در دانشگاه استانفورد نشان داده است که  دوچرخه سواری منظم علائم پیری را کاهش میدهد و همچنین از پوست شما در مقابل تاثیرات مخرب تابش UV محافظت میکند. اینکار از طریق افزایش گردش خون و اکسیژن در بدن انجام میشود که در نتیجه آن اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به سلولهای پوست میرسد. سلولهای سالم نه تنها به پوست زیبا و نرم بدل میشوند، بلکه خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های خطرناک پوستی را نیز کاهش میدهند.

فواید و مضرات ورزش دوچرخه سواری

مطالعه ای که در دانشگاه راتگرز انجام شده است نشان میدهد ورزش های هوازی منظم مانند دوچرخه سواری، خطر سرطان پوست را کاهش میدهد. دوچرخه سواری همچنین به سلول های پوستی ما کمک میکند تا آسانتر از شر سموم خلاص شده و تولید کلاژن را افزایش میدهد که چین و چروک های روی پوست را از بین میبرد.

۶ ) افزایش اجابت مزاج 

دوچرخه سواری همچنین یبوست را درمان کرده و نفخ بعد از غذا خوردن را تسکین میدهد. فعالیت فیزیکی، مدت زمانی را که غذا در روده بزرگ می ماند، کاهش میدهد و در نتیجه آب کمتری از غذا توسط روده گرفته میشود. در نهایت مدفوع را نرم کرده و دفع آن را راحت تر می کند. از دیگر سو، فعالیت هوازی ضربان قلب را افزایش داده و تنفس را تسریع میکند که این نیز به نوبه خود انقباض ماهیچه های روده ای و شکمی را ارتقا می دهد.

 

۷ ) افزایش طول عمر

تمرینات منظم هوازی نه تنها از پیش آمدن شرایط خطرناک مانند بیماری های قلبی عروقی، چاقی مفرط، دیابت، و حتی سرطان جلوگیری می کند؛ بلکه بازسازی سلولی در بدن را نیز تقویت میکند. بنابراین، اثرات پیری در بدن دیرتر ظاهر می شوند. افرادی که به طور منظم ورزش های هوازی مانند دوچرخه سواری یا دو انجام می دهند، در مقایسه با بقیه افراد بیشتر عمر کرده و زندگی سالمتری دارند.

فواید و مضرات ورزش دوچرخه سواری

بسیاری از ورزشکاران آماتور، تا سن ۷۰ – ۸۰ سالگی به ورزش ادامه میدهند. مطالعه ای که در کالج کینگ لندن انجام گرفت، دو هزار دوقلوی همسان را با هم مقایسه کرد و دریافت که افرادیکه حداقل ۱۱۵ دقیقه در هفته به دوچرخه سواری می روند، از لحاظ بیولوژیکی جوانتر از برادران دوقلوی خود بودند که زندگی کم تحرکی را سپری می کردند.

۸ ) افزایش سطح هوش

دوچرخه سواری مقدار اکسیژنی را که سلول های خونی منتقل می کنند، افزایش می دهد. اکسیژن بیشتر در سلول های ما بدین معناست که کل بدن میتواند سریعتر و با کارایی بیشتر کار کند. مطالعه ای که در دانشگاه ایلیونز انجام شده نشان داد آن دسته از افرادی که از یک زندگی کم تحرک به دوچرخه سواری روی آورده بودند، ۱۵ درصد بهبودی را در مهارت های ذهنی خود تجربه کردند.

دوچرخه سواری نه تنها باعث می شود ذهن روشن بینانه تر فکر کند، بلکه از طریق تولید و بازسازی گیرنده های نورونی – که در غیر اینصورت به علت پیری با شدت بیشتری فاسد می شوند، از پیش آمدن شرایط بحرانی مانند آلزایمر، جلوگیری می کند. دوچرخه سواری همچنین از راه تولید سلولهای جدید در هیپوکامپ ( قسمتی از مغز که مرکز یادگیری است ) از تحلیل رفتن و یا از دست دادن حافظه جلوگیری می کند.

۹ ) افزایش احساس شادی و رضایت

تاکنون “Runner’s high” به گوشتان خورده است؟ احساسی است توام با رضایت که به افراد بعد از یک فعالیت طولانی هوازی دست می دهد. یک تصور غلط و رایج در مورد Runner’s high اینست که در اثر ترشح اندروفین در بدن ایجاد می شود. اما مطالعات اخیر نشان داده است که خانواده ای از مولکول های ریز (به نام اندوکانابینوئیدها) مسئول احساس شادی و رضایتی هستند که به دوچرخه سواران دست می دهد.

دوچرخه سواری به مدت ۳۰ دقیقه تمام چیزیست که شما برای بهره مندی از مزایای اندوکانابینوئیدها به آن نیاز دارید. گفته می شود دوچرخه سواران غالبا خوشحالترین کارمندان اداره هستند. از طرف دیگر، دوچرخه سواری استرس را کاهش داده و در عین حال احساس خوشحالی و رفاه روانی را افزایش می دهد.

۱۰ ) کاهش وزن

حال اگر تمام آنچه خواندید شما را متقاعد نکرد، بهترین را برای آخر گذاشته ایم. نظرسنجی ها نشان داده است که اکثریت افرادی که ورزش می کنند، علاقمند به کاهش وزن خود هستند. اضافه وزن یکی از مشکلات بزرگ در دنیای مدرن است. سبک زندگی کم تحرک ما بدین معناست که ورزش به جای اینکه بخشی از زندگی روزمره ما باشد، از نظر بسیاری از ما کاری طاقت فرسا بشمار می آید.

اما حفظ تناسب اندام آسانتر از آنیست که به نظر می رسد. دوچرخه سواری به شما امکان می دهد تا بدون اینکه عذاب رفتن به باشگاه را تحمل کنید، تناسب اندام خود را حفظ کنید. دوچرخه سواری برای تازه کاران بسیار آسان و ساده است و به راحتی جای خود را در سبک زندگی شما باز می کند. کافیست یک دوچرخه عالی بردارید و بیرون بروید. برای دوچرخه سواری روز بسیار قشنگیست.

مضرات دوچرخه سواری

1) وابسته بودن به آب و هوا

دوچرخه سواری همچنین یک ورزش وابسته به آب و هواست. هوای سرد، بارانی، برف و یخبندان باعث میشود که درخانه بمانید. اقلیم هایی با هوای گرم و برخوردار از روزهای آفتابی بهترین و مناسب ترین موقعیت ها برای دوچرخه سواری در بیرون هستند. اگر هوا آلوده است شما میتوانید دوچرخه را به یک وسیله آموزشی خانگی تبدیل کنید و روی این دوچرخه ساکن رکاب بزنید. اما این فعالیت به اندازه زمانی که در بیرون از منزل دوچرخه سواری میکنید ارزش ندارد.

2)آسیب های بدنی

بر اساس مطالعات جراحی دانشگاه آمریکا اگرچه دوچرخه سواری فواید زیادی برای قلب و کمر دارد اما ورزشی مبتنی بر تحمل وزن بدن نیست که باعث تراکم استخوانها شود. شما به فعالیت ها یا حرکات مبتنی بر وزن بدن مانند شنا، بارفیکس یا … نیاز دارید که شما را در مقابل گرانش زمین به چالش بکشند. انجام این ورزش ها، خطر ابتلا به پوکی استخوان که مربوط به دردهای استخوانی است را کاهش دهد. از طرف دیگر، اگر فرم صحیح پدال زدن رعایت نشود، احتمال ایجاد درد در ناحیه کمر، باسن یا زانو بوجود افزایش پیدا می کند

فواید و مضرات ورزش دوچرخه سواری

3)ایمنی

در سپتامبر 2011 در روزنامه نیویورک تایمز اینگونه نقل شده است که دوچرخه سواران و مدیران سازمان دوچرخه رانی تاکید کردند که شمارِ تصادفات در مسابقات دوچرخه سواری هم در تعداد و هم در شدت تصادفات در سالهای گذشته افزایش داشته اگرچه آمارهای رسمی دردسترس نیستند. اگر شما یک دوچرخه سوارِ عادی هستید باید از تمام قوانین جاده ای پیروی کرده و با آمادگی مراقبت از خود دوچرخه سواری کنید. طبق قوانین حق تقدم در خیابان ها و جاده ها با خودرو است نه دوچرخه، پس مراقب باشید.

4) در معرض آلودگی هوا بودن

براساس مطالعات روزنامه (چشم اندازهای سالم محیط زیست)، انتشار یافته در مارس 2011 ، گزارش شده است که دوچرخه سواران نسبت به موتور سواران بیشتر در معرض استنشاق هوای آلوده هستند. اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که آلودگی محیطی زیادی دارد، توصیه می کنیم شرایط را قبل از دوچرخه سواری بررسی کنید و ارزیابی کنید که آیا رفتن به بیرون ارزش دارد یا نه؟

مضرات ورزش دوچرخه سواری برای خانمها

فواید و مضرات ورزش دوچرخه سواری

متخصصان زنان می گویند فشاری که دوچرخه سواری وارد می کند می تواند منجر به تورم لبه های بیرونی و داخلی اندام تناسلی، آسیب دیدن واژن و مشکلات مثانه شود. دلیلش این است که فرج زنان به هنگام دوچرخه سواری به اندازه 40 درصد از وزن بدن را تحمل می کند. تمام دوچرخه سواران چه زن و چه مرد از ناخوش احوالی هرچند اندک در قسمت های پایینی بدنشان رنج خواهند برد. اما به نظر می رسد که اثرهای این سرگرمی برای زنان چیزی فراتر از دچار شدن به یک زخم و جراحت کوچک روی زین دوچرخه است.

زنان دوچرخه سوار اغلب با این مشکلات مواجه می شوند: جراحت های ناشی از نشستن روی زین، حساسیت پوستی و کرختی، بزرگ شدن لبه های بیرونی و درونی اندام تناسلی، عفونت و آسیب دیدگی واژن، عفونت پوستی و اختلال مجاری ادرار. این شرایط برای زنانی که دارای لبه های غیر متقارن و بزرگ هستند وخیم تر می شود.

مطالعات قبل نشان داده بود که دوچرخه سواری بیش از 100 مایل در هفته منجر به کاهش قابل توجه در احساس جنسی می شود. همچنین عمل جنسی را به دلیل افزایش درد و کرختی با مشکل مواجه می کند. برفک واژنی که یک عفونت مخمری رایج است می تواند فوق العاده آزار دهنده باشد و درمانش راحت نیست. این عفونت قابلیت انتقال میان شرکای جنسی را هم دارد.

از سوی دیگر اختلال مجاری ادرار اگر خفیف باشد معمولاً مشکل حادی نیست اما اگر شدید باشد و بدون درمان رها شود جدی است و می تواند به کلیه ها آسیب رسانده و حتی به جریان خون هم گسترش یابد. زنانی که از این مشکلات رنج می برند نباید اجازه دهند که شرم و خجالت مانع آنها برای کمک گرفتن از پزشک خود شود.

 

There are no products