خبرها

جديترين خبرهاي دنياي گردشگری

چطور دوچرخه سواری یاد بگیریم

دوچرخه سواری علاوه بر این که یکی از ارزان قیمت ترین روش های رفت و آمد است، یکی از لذتبخش ترین، مفرح ترین و سالم ترین تفریحاتی است که می توانید تجربه کنید. اگر تا به حال دوچرخه سواری یاد نگرفته اید و یا اینکه می خواهید به بچه ها دوچرخه سواری یاد بدهید در ادامه مراحل آموزش دوچرخه سواری را گام به گام در مراحل پیش رو دنبال کنید.

گام های مقاله

1

یک جای امن و بی خطر برای تمرین دوچرخه سواری پیدا کنید.

سطوح سفت و بتونی بهترین سطح برای دوچرخه سواری است اما اگر از افتادن می ترسید، زمین چمن کوتاه نیز می تواند جایگزین مناسبی باشد هرچند که حفظ تعادل در این نوع زمین ها سخت تر است. هر مکانی را که برای تمرین دوچرخه سواری انتخاب می کنید، مطمئن شوید که دارای زمینی صاف، با شیب ملایم باشد و فضای زیادی نیز برای دوچرخه سواری در اختیار داشته باشید. از مکان های پر رفت و آمد، با شیب تند و ترافیک زیاد اجتناب کنید.

2

هنگام دوچرخه سواری تمام موارد ایمنی را برای یک سواری امن و بی خطر رعایت کنید.
 • صندلی دوچرخه را پایین بیاورید تا جایی که بتوانید به راحتی پاهایتان را اطراف دوچرخه روی زمین قرار دهید.
 • ترمزها و باد چرخها را نیز چک کنید.
 • مراقب باشید که پاچه شلوار یا دامن شما به چرخ دنده های دوچرخه گیر نکند. بهتر است از شلوارک یا شلوارهایی با پاچه تنگ استفاده کنید.
 • از پوشیدن دمپایی، سندل و انواع کفش پاشنه دار خودداری کنید و کفش ورزشی بپوشید.
 • کلاه ایمنی فراموش نشود. همچنین می توانید برای ایمنی بیشتر مخصوصا برای بچه ها از زانوبند و محافظ دست و آرج نیز استفاده کنید.

3

مطمئن شوید که طرز کار ترمز های دوچرخه را می دانید.

ترمزها را امتحان کنید و ببینید کدام ترمز متعلق به چرخهای جلو است و کدام ترمزها متعلق به چرخ های عقب چون در کشورهای مختلف جای ترمز ها متغیر است و بنا به راست دستی و یا چپ دستی افراد می تواند تغییر کند. برای این کار، چرخ جلو را بلند کنید، با دست بچرخانید و  ترمز ها را یک به یک امتحان کنید.

 • برای راحتی بیشتر افراد تازه کار بهتر است از ترمز عقب استفاده کنند وگرنه با ترمز شدید جلو امکان دارد پشت دوچرخه بلند شود و فرد به جلو پرتاب شود. ترمز جلو برای توقف دوچرخه بهتر عمل می کند و دوچرخه در فاصله کمتری متوقف می شود.به هر حال بهتر است ابتدا از ترمز عقب استفاده کنید و بعد اگر لازم شد برای توقف بهتر و سریعتر، ترمز جلو را به تدریج فشار دهید.

4

پا به رکاب شدن را یاد بگیرید.

صندلی دوچرخه را پایین بیاورید تا راحت تر این کار را انجام دهید. پا به رکاب شدن برای شروع حرکت و توقف ضروری است. در این حالت یکی از پاها حکم تکیه گاه را دارد و پای دیگر بر روی رکاب قرار می گیرد. رکاب دوچر خه باید در حالت 2:40 یا 10:20  (با توجه به پای تکیه گاه) قرار داشته باشد. در هنگام حرکت برای افراد راست پا، پای چپ روی رکاب قرار دهید و پای دیگر را در طرف دیگر دوچر خه روی زمین. با پای راست به زمین فشار وارد کنید و دوچرخه را به سمت جلو هل دهید. حالا سریع پای راست خود را روی پدال سمت راست گذاشته و رکاب بزنید.

 • روشهای پیشرفته پا به رکاب شدن نیز وجود دارد مانند قرار گیری بدن در یک سمت دوچرخه، و سوار شدن بعد از هل دادن دوچرخه به جلو. این نوع روشهای سوار شدن برای افراد مبتدی پیشنهاد نمی شود.

5

حفظ تعادل روی دوچرخه را تمرین کنید.

سوار دوچرخه شوید و  در حال پا به رکاب شدن دوچرخه را به جلو هل دهید و دقت کنید که دوچرخه چطور به طرفین متمایل می شود. سعی کنید دوچرخه را هدایت و کنترل کنید. این کار را بارها انجام دهید تا اعتماد به نفس لازم را برای هدایت دوچرخه به دست آورید. بعد دوچرخه را با سرعت به جلو هل دهید و در حالی که پاها در هوا آویزان است، سعی کنید دوچرخه را فقط با استفاده از دستان خود هدایت و کنترل کنید و به اطراف دور بزنید. به تمایل بدن به مقداری خم شدن به اطراف برای حفظ تعادل دوچرخه توجه کنید. حالا سعی کنید به جای استفاده از دست ها، با استفاده از بدن  با دوچرخه دور بزنید؛ متوجه می شوید که چرخ جلو نیز به طور اتوماتیک به اطراف می پیچد. این مهمترین و کلیدی ترین مهارت در آموزش دوچرخه سواری است: حفظ تعادل و هدایت و دور زدن با دوچرخه. این مرحله را آنقدر تمرین کنید تا در آن مهارت کافی را کسب کنید و به اعتماد به نفس لازم برسید.

 • حفظ تعادل هنگامی که دوچرخه سریعتر حرکت می کند راحت تر است. حرکت خیلی آهسته دوچرخه، باعث تعادل و امنیت بیشتر دوچرخه سوار نمی شود.

 • برای تمرین با کمک یک نفر مخصوصا برای بچه ها، فرد کمک کننده باید پشت دوچرخه را بگیرد و به حفظ تعادل دوچرخه در هنگام پدال زدن کمک کند.

 • در طول تمرین در ابتدا پاها را در اطراف نگه دارید و روی پدال قرار ندهید تا به تعادل شما کمک کند و به شما اطمینان دهد که در صورت از دست دادن تعادل می توانید پاها را سریعا روی زمین بگذارید.
6
روی زمینی با شیب ملایم، با دوچرخه سر خوردن را تمرین کنید.

یک فضای باز و بی خطر پیدا کنید و با دوچرخه در بالای زمینی با شیب ملایم قرار بگیرید. در حالی که پاها در اطراف پدال در هوا آویزان است، در امتداد زمین با شیب ملایم به سمت پایین شیب سواری کنید. اجازه دهید که در پایان شیب بر روی زمین صاف به طور طبیعی از سرعتتان کاسته شود و بعد از توقف کامل روی یکی از پاها یا هردو تکیه کنید. این تمرین را بارها انجام دهید تا به سرعت، تعادل ( که حالا با سرعت بیشتر راحت تر هم شده است) و سطح شیبدار عادت کنید.

 • وقتی اعتماد به نفس لازم را پیدا کردید، هر دو پا را در هنگام پایین آمدن از سراشیبی روی پدال قرار دهید و چندین متر را به این صورت طی کنید.
 • وقتی که با قرار دادن پاها روی پدال احساس راحتی کردید، در انتهای شیب سعی کنید به آرامی ترمز کنید. اینکار را به قدری انجام دهید که دیگر احساس نیاز برای استفاده از پاها در نگه داشت خود نکنید.
 • وقتی که نسبت به سرخوردن، پدال زدن و ترمز کردن احساس اعتماد به نفس لازم را داشتید، دوچرخه را به سمت راست و چپ هدایت کنید.

7

برای سواری واقعی آماده شوید.

صندلی دوچرخه را بالا بیاورید اما آنقدری که همچنان در حالت نشسته پنجه پا به زمین برسد.

8

روی سطح صاف و شیب دار پدال بزنید.

همان تکنیکهای قبل را روی سطح شیبدار پیاده کنید. پدال بزنید و دوچرخه را به چپ و راست هدایت کنید با این تفاوت که در پایان شیب ترمز نکنید و  بر روی سطح صاف نیز به سواری ادامه دهید. دور زدن های تدریجی را تمرین کنید و بعد از آن دور زدنهای تیز و سریع. برای یک توقف کامل ترمز کنید و تنها یک پا را برای تکیه بر روی زمین قرار دهید.

9

روی زمین صاف پا به رکاب شدن و توقف کامل را تمرین کنید.

در حالی که یک پا روی پدال قرار گرفته و پدال ها در یک سطح قرار دارند، پای دیگر را بلند کنید، روی پدال دوچرخه فشار وارد کنید و شروع به رکاب زدن کنید. بعد از توقف فقط یک پا را تکیه کنید.

10

در خلاف جهت شیب پدال بزنید.

روی انتهای صاف زمین قرار بگیرید و پا به رکاب شوید با سرعت به سمت بالای شیب یا تپه پدال بزنید. برای قدرت بیشتر به سمت جلو خم شوید یا کاملا بایستید. در طول شیب چندین بار بالا و پایین شوید تا در هر دو حالت مهارت کافی را کسب کنید. هنگامی که برای انجام آن احساس اطمینان کردید، در نیمه راه به سمت بالای شیب توقف کامل کنید و دوباره به سمت بالا پدال بزنید.

11

از دوچرخه سواری لذت ببرید.

اگر تمامی مراحل بالا را با موفقیت پشت سر بگذارید میتوان گفت که دوچرخه سواری را کاملا یاد گرفته اید و این مهارت به مرور زمان بیشتر و بهتر خواهد شد.

نکته ها:
 • می توانید برای تمرین، صبح زود در پارکها، زمین های فوتبال و بسکتبال و فضای پارکینگ تمرین کنید.
 • صندلی دو چرخه تنها در زمان تمرین باید پایین باشد. به محض اینکه مهارت کافی پیدا کردید صندلی را بالا ببرید تا فشار کمتری به زانو ها وارد شود.
 • صبور باشید و اگر زمان یادگیری حفظ تعادل طولانی شد نگران نشوید. کاملا طبیعی است.
 • دستهایتان را راحت و ریلکس روی فرمان دوچرخه قرار دهید. طراحی دوچرخه باعث می شود که اگر شما زید در روند تعادل دخالت نکنید، خودش بخواهد تعادل خودش را حفظ کند. به همین دلیل است که بعضی افراد میتوانند حتی بدون دست و گرفتن فرمان دوچرخه سواری کنند.
 • به محض اینکه دوچرخه سواری را یاد گرفتید، دیگر هرگز راندن آن را فراموش نخواهید کرد.
 • راندن دوچرخه دنده ای برای افراد مبتدی سخت تر است. فقط به یاد داشته باشید که دنده های پایین تر مانند 1  یا 2 برای حرک دوچرخه نیاز به نیروی کمتری دارند، هرچند که با هر دور  چرخش پدال ها، مسافت کمتری هم با این دنده ها طی می کنید. بنا بر این برای عبور از سر بالایی دوچرخه بهتر است روی دنده 1 یا 2 باشد تا انرژی کمتری از شما صرف شود. برعکس برای حرکت در سرازیری از دنده های بالاتر مانند 5، 8 و حتی 10 استفاده می شود . حرکت در دنده های بالاتر سخت تر است اما با چرخیدن یک دور پدال دوچرخه، مسافت بیشتری طی می شود و بنابراین یک روچرخه سوار با تجربه میتواند سرعت بیشتری پیدا کند.
 • به بچه ها علائم پایه راهنمایی و رانندگی را آموزش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

There are no products