خبرها

جديترين خبرهاي دنياي گردشگری

چگونه کارآفرین شویم؟

چگونه کارآفرین شویم؟ :

کارآفرینی مزایای متعددی دارد و در نتیجه رقابت در این حیطه نیز بسیار زیاد است. درک ایعاد این رقابت و طرح یک کسب و کار دقیق و کارآمد می تواند منجر به شروع یک کسب و کار موفق شود. آیا عملکرد شما از این مراحل پیروی می کند؟ سعی کنید آنچه را که دیگران انجام می دهند بررسی كنید تا به چگونگی شروع کار پی ببرید.
سنجش میزان آمادگی برای شروع کسب و کار:

با وجود اینکه کارآفرینی می تواند منجر به موفقیت‌های زادی برای شما شود، ولی باید زمانی را صرف سنجش آمادگی خود برای شروع یک کسب و کار کنید. در کسب و کار هیچ ضمانتی وجود ندارد، اما شما می توانید با طرح یک نقشه مناسب و بررسی دقیق آن شانس موفقیت خود را افزایش دهید. در ابتدا نقاط ضعف و قوت خود را به عنوان یک دارنده کسب و کار مورد ارزیابی قرار دهید.
به دقت به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

1ـ در تصمیم‌گیری‌های خود چگونه هستید؟ صاحبان کسب و کارهای کوچک نیازمند به تصمیم‌گیری‌های سریع و پایدار هستند.

2ـ آیا استقامت روحی و جسمی لازم و کافی را برای شروع یک کسب و کار دارید؟ داشتن یک کسب و کار مفید، اما در عین حال طاقت فرساست، آیا می توانید هفت روز هفته روزی دوازده ساعت کار و فعالیت داشته باشید؟

3ـ چگونه کسب و کار خود را سازمان‌دهی می کنید؟ تحقیقات نشان می دهد که طرحها و برنامه‌ریزی‌های ضعیف عامل شکست در کسب و کار می شوند. سازماندهی موثر مالی و برنامه‌ریزی قیق در یک کسب و کار می تواند از هر گونه شکستی جلوگیری کند.

4ـ آیا گام‌های شما به میزان کافی مستحکم است؟ ایجاد یک کسب و کار ممکن است که شما را از لحاظ روحی خسته کند. بسیاری از صاحبان کسب و کار از قبول این همه مسئولیت سنگین دلسرد می شوند، اما داشتن یک انگیزه قوی در حفظ و بقای کسب و کار به شما کمک می کند.

5ـ کسب و کار شما چگونه بر روابط خانوادگی شما اثر می گذارد؟ اولین سالهای شروع کسب و کار ممکن است بر خانواده فشارهایی را وارد کند، و تا زمانی که کسب و کار شما سود‌آور شود، ممکن است با مشکلات مالی بسیاری مواجه شوید که چند ماه یا حتی چند سال به طول انجامد؛ ولی در طول این مدت شما باید مطمئن شوید که از حایت خانواده برخوردار هستید.
چند نکته:

دلایل زیادی وجود دارد که نتوانید کسب و کار خود را شروع کنید، اما برای یک فرد توانمند، امتیازات داشتن یک کسب و کار به خطرات موجود در آن می ارزد.

1ـ مدیر خود هستید.

2ـ شروع یک کسب و کار مزایایی برای شما دارد و سود آن به جای آن‌که نصیب شخص دیگری شود، به شما می رسد.

3ـ پیشرفت یک کسب و کار و به دست آوردن پول بسیار لذت‌بخش است.

4ـ اقدام به یک کسب و کار مخاطره‌آمیز می تواند جذاب و نیازمند جسارت بالایی باشد.

5ـ ایجاد یک کسب و کار همیشه منجر به یاد‌گیری می شود.
دلایل شکست یک کسب و کار:

چرا یک کسب و کار با شکست مواجه می شود؟

موفقیت در یک کسب و کار هیچ‌گاه به صورت خودبه‌خودی و یا بر اساس شانس نیست و همانطور که گفته شد این موفقیت اصولاً به سازماندهی دقیق و بصیرت فرد بستگی دارد.

شروع یک کسب کار همیشه ریسک‌پذیر است، با توجه به گزارش اداره کسب و کارهای کوچک در آمریکا (SBA) بیش از پنجاه درصد کسب و کارهای کوچک در سالهای اول با شکست مواجه شده و نود درصد آنها در پنج سال اول از بین می روند.

Micheal ames در کتاب خود به نام “کنترل كسب و کار کوچک” دلایل زیر را برای شکست این نوع کسب و کارها بیان کرده است:

1- عدم وجود تجربه

2- نداشتن سرمایه مافی

3- نداشتن جایگاهی مناسب

4- عدم وجود کنترل قوی

5- سرمایه‌گذاری بیش از اندازه در دارایی‌های ثابت

6- قراردادهای اعتباری ضعیف

7- استفاده شخصی از سرمایه‌های تجاری

8- رشد بدون انتظار

Gustav Berle دو دلیل دیگر در کتاب خود به نام “کسب و کار خود را بر عهده بگیرید” به این دلایل اضافه می کند: 1- رقابت 2- فروش پایین

بیان این موارد قصد ترساندن شما را برای شروع یک کسب و کار ندارد، بلکه می خواهد شما را برای مسیر پر فراز و نشیبی که در پیش دارید آمده کند. ناچیز پنداشتن مشکلات شروع یک کسب و کار یکی از بزرگ‌ترین موانع کارآفرینی است. در هر صورت اگر صبور باشید و به سختی کار کنید به موفقیت دست می یابید. هیچ گاه فکر نکنید که قادرید همه کارها را به تنهایی انجام دهید، یکی از بهترین روشها برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار، استفاده از راهنما یی‌های دیگران است، شخصی که دارای تجربیات مرتبط با کسب و کار است، می تواند شما را در این امر راهنمایی کند.

یکی از عوامل در پیشرفت و موفقیت یک کسب کار، تصمیم‌گیری است. یکی از بهترین تصمیم‌ها، یادگیری این موضوع است که چگونه تصمیم‌گیرنده خوبی باشید. این امر نیازمند تعهد، درک و مهارت می باشد که بسیار مهم و ارزشمند است.
آیا تصمیم‌گیرنده خوبی هستید؟

مراحل مختلف در اجتناب از اشتباهات رایج و ایجاد تصمیم‌گیری کارآ را بیاموزید. تصمیم گیری مهارتی است که می توانید از دیگران بیاموزید. دو نوع تصمیم گیری اصلی وجود دارد: 1- آنهایی که با استفاده از فرآیندی خاص به دست می آید 2- آنهایی که تنها مانند یک رویداد است.
مراحل یک تصمیم‌گیری نافذ:

اگر از ده مرحله اصول تصمیم گیری استفاده کنید، خود را یک تصمیم گیرنده کارآ در کسب و کار و زندگی خود می بینید.

1- تا حد امکان مفاد تصمیم گیری خود را تعریف کنید. آیا آن واقعاً تصمیم خودتان است یا تصمیم شخص دیگری است؟ آیا واقعاً نیازمند به این تصمیم گیری هستید؟ چرا این تصمیم گیری برای شما مهم است؟ چه کسی در این تصمیم گیری ذی‌نفع است؟ ارزش این تصمیم گیری برای شما چه میزان است؟

2- هر راه‌کاری را که به ذهنتان می‌رسد را بنویسید. چرا که به تصویر کشیدن راه‌کارهای متفاوت مهم است.

3- فکر کنید از کجا می‌توانید اطلاعات مفید بیشتری را به دست آورید. اطلاعات جدید منجر به راه‌کارها و انتخابهای بیشتری نیز می شوند. کسانی که می توانید از آنها اطلاعات به دست آورید، دوستان، همکاران، خانواده، نمایندگی‌های فدرال و ایالتی، سازمان‌های حرفه‌ای، خدمات آن‌لاین، روزنامه‌ها، مجله‌ها، کتاب‌ها و غیره هستند.

4- انتخابهای خود را بررسی کنید. از منابع اطلاعاتی مشابه برای کسب ایده های خاص استفاده کنید و برای هر انتخاب معیار خاصی را مشخص کنید. هر چه اطلاعات بیشتر به دست آورید، ذهنتان برای تصمیم گیری فعال تر خواهد شد.

5- ذخیره انتخابها. اکنون شما دارای گزینه های متفاوت هستید و زمان آن رسیده است که آنها را بررسی کنید و ببینید کدام یک از آتها برای شما کارآیی بیشتری دارد. دوم این‌كه به دنبال انتخابهایی باشید که این امکان را برای شما فراهم سازند تا به بیشترین امتیاز برسید. سوم: انتخابهایی که با معیارهای شما سازگاری ندارند را حذف کنید.

6- نتایج هر انتخاب را به تصویر بکشید. برای هر انتخاب باقی‌مانده در فهرست‌تان، نتایج را به تصویر بکشید، بدین صورت نقایص شما مشخص می شودد.

7- یک بررسی واقعی انجام دهید. کدام یک از انتخابهای باقی مانده به واقعیت نزدیک تر است؟ هر چه خلاف آن را ثابت می کند، آن گزینه را حذف کنید.

8- کدام گزینه با شما سازگاری دارد. اگر نسبت به تصمیمی که اتخاذ کرده‌اید، خشنود هستید، اما احساس می‌کنید که با اهداف شما سازگاری ندارد، بدانید که تصمیم صحیحی نگرفته‌اید و این انتخاب برای شما کارساز نخواهد بود.

9- شروع کنید. زمانی که تصمیمی را اتخاذ می‌کنید، آن را عملی سازید. اگر بخواهید نسبت به آن احساس خوش‌آیندی نداشته باشید، موجب اندوه و ناراحتی می‌شود، پس بهترین کار را در زمان حال انجام دهید. همیشه این فرصت را دارید که ذهن خود را در آینده تغییر دهید.

10- اجرا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

There are no products