خبرها

جديترين خبرهاي دنياي گردشگری

اولین تجربه تور دوچرخه سواری و نکات مهم آن

اولین تجربه تور دوچرخه سواری و نکات مهم آن

اولین تجربه تور دوچرخه سواری و نکات مهم آن

اگر شما هم از طرفداران دوچرخه سواری و لذت رکاب زدن در طبیعت هستید، به شما تورهای دوچرخه سواری ماناسلو را پیشنهاد می کنیم و برای شرکت در این تورها، ابتدا این مقاله را مطالعه کنید.

این طور به نظر می رسد که افراد زیادی دلشان می خواهد با دوچرخه دنیا را زیر پا بگذارند؛ از کسانی که می خواهند با بودجه ی کم سفر کنند تا تا کسانی که می خواهند تعطیلات آخر هفته را خوش بگذرانند و یا عاشقان ورزش و فعالیت جسمانی. 

بنابراین بسیاری از ما دوست داریم نقطه ای را پیدا کنیم که در آن جا از دوچرخه سواری لذت ببریم و یا کل برنامه ی سفر را با دوچرخه برنامه ریزی کنیم. دوچرخه سواری ارزان، راحت، سازگار با محیط زیست و هیجان انگیز است. اما برنامه ریزی یک سفر یک تا چند روزه با دوچرخه قدم بزرگی است که باید برای آن آماده باشید. که البته تیم ماناسلو کار شما را راحت کرده و برنامه ریزی این سفر را برای شما انجام می دهد و فقط باید بدانید که چه چیزهایی احتیاج دارید. 

اندی ماس نکات مهمی را در این رابطه مطرح می کند و به سوالات متداول در این زمینه پاسخ می دهد. 

چرا با دوچرخه به سفر بروم؟

تور دوچرخه سواری و دیدن جاهای مختلف با دوچرخه تجربه ی کاملا منحصر به فرد و متفاوتی است. برای مردم محلی بسیار جالب است که کسی با دوچرخه از محل زندگی آن ها دیدن کند. در بیشتر جاها مردم فکر می کنند کسی که توانایی مالی داشته باشد، حتما ماشین خریده و با دوچرخه سفر نمی کند. بنابراین احتمالا واکنش های جالبی در برخورد با شما خواهند داشت. 

با دوچرخه شما بیشتر به آن منطقه نزدیک شده و آشنایی پیدا می کنید. اگر با اتوبوس به جایی سفر کنید، احتمالا فقط زمانی افراد بومی به سراغ شما می ایند که بخواهند چیزی به شما بفروشند. اما زمانی که با دوچرخه سفر می کنید، با مردم بیشتری در روستاها و شهرهای کوچک مختلف برخورد خواهید داشت و در نتیجه با حال و هوای آن منطقه بیشتر آشنا خواهید شد. 

آیا برای یک تور دوچرخه سواری آمادگی جسمانی دارم؟

مجریان تورهای دوچرخه سواری ماناسلو معمولا در این مورد راهنمایی های لازم را ارائه می دهند و یک سیستم درجه بندی هم برای تعیین میزان سختی این تورها دارند؛ به عنوان مثال به شما می گویند که این تور برای افراد مبتدی مناسب است یا حرفه ای. به این ترتیب شما به خوبی متوجه می شوید که این تور برای شما و میزان آمادگی ای که دارید مناسب است یا خیر. اطلاعاتی را که این راهنمایان به شما می دهند به خوبی مطالعه کنید و اگر واقعا فکر می کنید که برایتان سخت است، در آن شرکت نکنید. معمولا تورهایی که برای افراد مبتدی یا افرادی که تجربه ی اولشان است ارائه می شود، چندان سخت نیست و همین که دوچرخه سواری بلد باشید کافی است. اگر دفعه ی اول است که می خواهید به تور دوچرخه سواری بروید، از یک سفر کوتاه شروع کنید تا بتوانید توانایی های خود را بهتر محک بزنید. 

اولین تجربه تور دوچرخه سواری و نکات مهم آن

اگر به مقصد رسیدم ولی توانایی ادامه دادن نداشتم چه کار کنم؟

اگر با گروه ماناسلو به این سفر بیایید، معمولا یک ماشین پشتیبان شما را همراهی می کند که در صورت لزوم می توانید از آن استفاده کنید. البته که هیچ کسی برای سوار شدن به یک وانت یا نیسان به چنین سفری نمی آید؛ اما وجود آن مایه ی دلگرمی است. 

بیشتر گردشگران در ابتدا نگران و مضطرب هستند اما در عمل خودشان را سورپرایز می کنند و حتی متوجه نمی شوند که چه مسافت زیادی را با دوچرخه طی کرده اند. وقتی در خانه با دوچرخه ی ثابت تمرین می کنید، ممکن است پس از یکی دو ساعت شدیدا خسته شوید اما در یک تور دوچرخه سواری شما کل روز را رکاب می زنید ولی چون هدف فقط رفتن از یک نقطه و رسیدن به نقطه ی دیگر نیست، نه تنها خسته نمی شوید، بلکه از دیدن مناظر بسیار لذت می برید؛ برای غذا خوردن، عکس گرفتن، خرید کردن یا لذت بردن از یک منظره توقف می کنید و در نتیجه احساس خستگی نمی کنید.

آیا من خیلی آهسته رکاب می زنم؟

اگر به صورت مستقل و تنها به این سفر می رویدف این مسئله هیچ مشکلی ایجاد نمی کند؛ با هر سرعتی که دوست دارید دوچرخه سواری کنید. فقط دقت داشته باشید که هنگام برنامه ریزی واقع بین بوده و برای خود مسیرهای خیلی طولانی در نظر نگیرید.

اما اگر با گروه عازم سفر هستید، باید بدانید که معمولا افراد با توانایی ها و سرعت های مختلف در یک گروه هستند و شما می توانید کسی را در گروه پیدا کنید که تقریبا سرعت مشابهی با شما داشته باشد. همچنین به طور معمول دو راهنما در تور حضور دارند؛ یکی جلوی گروه حرکت می کند و دیگری در انتهای گروه که اگر مشکلی باشد، حتما به شما کمک خواهند کرد. در نهایت این که شما برای مسابقه یا کمپ تمرینی به این سفر نیامده اید و اگر با سرعت زیاد رکاب بزنید، بسیاری از مناظر زیبا را از دست خواهید داد. بنابراین از فرصت استفاده کرده و از سفرتان لذت ببرید. 

اولین تجربه تور دوچرخه سواری و نکات مهم آن

بهتر است یک دوچرخه کرایه کنم یا دوچرخه ی خودم را ببرم؟

اگر شما یک دوچرخه سوار حرفه ای هستید و در این کار مهارت زیادی دارید و همچنین عازم یک سفر دشوار هستید، بهتر است دوچرخه ی خود را که با آن راحت تر هستید همراه ببرید. در تورهای ماناسلو دوچرخه ها را روی باربندهای مخصوص قرار می دهیم و بین آن ها موکت می گذاریم تا از ایجاد خط و خش روی دوچرخه جلوگیری کنیم؛ بنابراین از این بابت خیالتان راحت باشد. 

اگر به تنهایی و با وسایل نقلیه ی عمومی به سفر می روید، قبل از سفر اید دوچرخه ی خود را به خوبی بسته بندی کنید. کارشناسان ما می توانند در این زمینه به شما کمک کنند و مطمئن باشید که دوچرخه تان آسیب نخواهد دید. اما در نظر داشته باشید که این بسته بندی باید به شیوه ای باشد که در مقصد به راحتی بتوانید آن را باز کرده و سر هم کنید. همچنین حتما همراه خود ابزار ساده ی تعمیرات دوچرخه، مثل لوازم پنچرگیری همراه داشته باشید. 

اما کرایه ی دوچرخه گزینه ی راحت تری است؛ زیرا هزینه ی جا به جایی و بسته بندی و دردسر سر هم کردن مجدد ندارد. اگر هم با ماناسلو سفر کنید، دردسر شستشوی بعد از برنامه را نخواهید داشت. هزینه ی کرایه ی دوچرخه برای یک سفر یک روزه چیزی حدود 75هزار تومان است. 

چه چیزهایی نیاز دارم؟

کلاه ایمنی: در صورتی که کلاه ایمنی ضربه خورده باشد، حتی اگر ظاهر سالمی هم داشته باشد باید از امنیت آن اطمینان حاصل کنید. زیرا ممکن است به دلیل آن ضربه محافظتی را که شما نیاز دارید برایتان تامین نکند. البته تیم ماناسلو همیشه بهترین کلاه ها را برایتان فراهم می کند. اما اگر می خواهید کلاه خودتان را داشته باشید، می توانید به فروشگاه ماناسلو مراجعه کرده و از مشاوران ما مشاوره گرفته و کلاه مناسب خود را انتخاب نمایید. مطمئن باشید که کلاه استانداردهای لازم را دارد و برای اندازه ی سر شما مناسب است و در جای درستی قرار می گیرد. بندهایش هم باید درست باشند؛ وقتی بندش را می بندید، تنها به اندازه ی دو انگشت بین چانه و بند فاصله باشد. 

شلوار مناسب دوچرخه سواری: اگر برای یکی دو هفته به تور دوچرخه سواری می روید، از شلوار یا شلوارکی استفاده کنید که پدهای محافظ داشته باشند. البته جوامع روستایی ایران پذیرای شلوارک های تنگ دوچرخه سواری نیستند و بهتر است از یک شلوار مناسب با نظر جوامع محلی استفاده کرده و همراه آن از شورت های پددار استفاده کنید. 

تی شرت: از لباس های نخی استفاده نکنید و به جای آن از لباس های ورزشی استفاده کنید که عرق و رطوبت را از پوستتان دور نگه دارند. 

دستکش: برای مسافت های طولانی در جاهای گرم حتما از دستکش مخصوص استفاده کنید چون دست هایتان عرق می کند و کار کردن بدون دستکش برایتان سخت می شود. 

کفش: برای دوچرخه سواری به کفش های خاصی احتیاج ندارید. اما کفش های چندکاره ی ورزشی که کفی های مستحکمی دارند گزینه های مناسبی هستند. از صندل استفاده نکنید زیرا هنگام توقف دوچرخه احتمال آسیب دیدن پاهایتان زیاد می شود. 

کیف: بهتر است از کیف های بزرگ یا ساک مانند استفاده نکنید زیرا تعادل شما را بر روی دوچرخه بر هم می زنند. کیف های کمری کوچک بسیار مناسب هستند که می توانید فقط وسایل ضروری مثل پول، دوربین و مدارک مورد نیاز را در آن نگهداری کنید. اگر در تورهایی شرکت می کنید که ماشین پشتیبان شما را همراهی می کند، می توانید باقی وسایلتان را داخل ماشین قرار دهید. برای کسانی که تنها سفر می کنند، کیف های خورجین مانند مناسب است. 

در نهایت باید بدانید که این نوع سفرها با وجود سختی هایی که دارد، تجربه ی شگفت انگیزی است که چشمان شما را به روی زیبایی ها باز می کند و قطعا از آن نهایت لذت را خواهید برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

There are no products