خبرها

جديترين خبرهاي دنياي گردشگری

پرورش قارچ

پرورش قارچ- گروه گردشگری ماناسلو

پرورش قارچ

1. تصمیم بگیرید کدام نوع قارچ را می خواهید پرورش دهید:

 سه نوع ساده ی آن شامل قارچ صدفی، دکمه ای سفید و شیتاکی می باشد. روش کلی پرورش همه ی آن ها یکسان بوده ولی سوبسترای رشدشان فرق می کند.

قارچ صدفی روی کاه یا زمین قهوه رشد می کند، شیتاکی روی خاک اره ی چوب سخت و دکمه ای روی کود کمپوستی خوب رشد می کند.

این سوبستراهای متفاوت نشان دهنده ی نیازهای معدنی متفاوت قارچ هاست. اگر از خاک اره استفاده می کنید، مطمئن باشید که از چوب تصفیه نشده گرفته شده باشد.

نوع قارچ انتخابی به ذائقه ی شما بستگی دارد. باید قارچی را انتخاب کنید که دوست دارید بخورید. 

پرورش قارچ- گروه گردشگری ماناسلو

2. بذر قارچ را بخرید:

شما می توانید بذر با کیفیت بالا را از فروشگاه های آنلاین بخرید، یا از مغازه هایی که لوازم باغبانی دارند و یا از مغازه هایی که بذرهای ارگانیک می فروشند. 

مطمئن باشید که بذر می خرید و نه اسپور. بعضی فروشگاه ها اسپور می فروشند که بسیار شبیه به دانه ی گیاه است. پرورش قارچ از طریق اسپور زمان و مهارت بیشتری می خواهد و بیشتر مناسب پرورش دهندگان فصلی قارچ است.

پرورش قارچ- گروه گردشگری ماناسلو

3. سوبسترای رشد را استریلیزه کنید:

اگر قارچ را در کاه یا خاک اره پرورش می دهید، ضروری است که محیط کشت را قبل از تلقیح با بذر استریلیزه کنید. این کار می تواند همه ی میکروارگانیسم هایی را که با میسلیوم قارچ رقابت می کنند از بین ببرد. 

برای استریلیزه کردن سوبسترا، آن را در یک ظرف مناسب مایکروویو قرار داده و به کاه یا خاک اره مقداری آب اضافه کنید تا مرطوب شود. سپس ظرف را در مایکروویو قرار داده و به مدت 2 دقیقه به آن گرما دهید؛ یا تا زمانی که آب به جوش آید.

این کار همه ی میکروارگانیسم ها را می کشد و سوبسترا را برای دریافت میسلیوم قارچ ها ایمن می کند. ممکن است نیاز داشته باشید به صورت دسته ای کار کنید تا تمام کاه یا خاک اره را استریلیزه کنید. 

4. سوبسترا را گرم کنید؛ بنابراین میسلیوم پخش خواهد شد:

میسلیوم بذر قارچ نیاز دارد قبل از تولید قارچ به طور کامل در سوبسترا پخش شود. که یک دمای بالا این رشد را تقویت می کند.

بعد از این که سوبسترای مناسب قارچ خود را انتخاب کردید، چند مشت از آن را داخل ظرفی که مناسب پخت و پز باشد قرار دهید. یک ظرف کم عمق با سطح زیاد می تواند فضای زیادی برای رشد قارچ ها فراهم کند. 

بذرها را با سوبسترا با یک همزن استریلیزه شده مخلوط کنید و ظرف را در دمای 21 درجه قرار دهید. این، دمای ایده آلی برای تقویت رشد است. همچنین می توانید ظرف را در جایی گرم از خانه خود قرار دهید. 

این چیزی را که آماده شده به مدت 3 هفته در جایی تاریک، مثل کابینت، قرار دهید. این کار به میسلیوم ها اجازه می دهد به درون سوبسترا نفوذ کنند. 

5. سوبسترا را در محیطی مناسب قرار دهید:

بعد از 2 هفته سوبسترا را بررسی کنید که کاملا در آن کلنی ایجاد شده باشد. سوبسترا باید به طور کامل با چیزی شبیه کرک سفید پوشیده شده باشد که این کار طی 4-2 هفته طول می کشد. اگر در سوبسترا کلنی ایجاد شد، می توانید آن را به محیطی تاریک و خنک (13 درجه) منتقل کنید. زیرزمین گزینه ی خوبی است ولی در زمستان کابینت یا دراوری که در اتاقی نسبتا خنک باشد، کار شما را راه می اندازد. 

اگر متوجه لکه های تیره ی سبز یا قهوه ای شدید، شبیه آن چه که روی نان کپک زده می بینید، آن ها را از محیط جدا کرده و دور بیندازید. 

سوبسترا را با یک مشت خاک گلدان بپوشانید و کل مخلوط را با آب کافی اسپری کنید تا کاملا مرطوب شود. همچنین می توانید یک حوله ی مرطوب روی آن قرار دهید تا مانع از دست دادن رطوبت شود. 

می توانید یک لامپ با گرمای کم را نزدیک ظرف قرار دهید. این کار خورشید را شبیه سازی کرده و به قارچ ها کمک می کند جهت یابی و رشد کنند و برداشت آن ها را ساده تر می کند. 

همان طور که قارچ ها رشد می کنند، مخلوط باید مرطوب و خنک نگه داشته شود. آن را به طور متناوب بررسی کرده و اگر لازم بود آب اسپری کنید. 

قارچ ها ترجیح می دهند در محیطی خنک باشند اما نباید اجازه بدهید دمای محیط خیلی بالا برود. آن ها در دمای زیر 21 درجه به خوبی رشد می کنند. 

6. وقتی قارچ ها به اندازه ی کافی رشد کردند، آن ها را برداشت کنید:

حدود 3 هفته بعد باید قارچ های کوچک را ببینید که ظاهر می شوند. محیطشان را همچنان مرطوب، خنک و تاریک نگه دارید تا رشد را تقویت کند. 

وقتی کلاهک قارچ ها کاملا از ساقه جدا شد، آن ها آماده ی برداشت هستند. می توانید قارچ ها را با انگشت بیرون بکشید ولی خطر آسیب رسیدن به قارچ های در حال رشد که زیر سطح هستند وجود دارد. به جای آن از یک چاقوی تیز استفاده کنید که قارچ ها را از ابتدای ساقه ببرید.

بهترین کار این است که قارچ ها را قبل از خوردن با آب آبکشی نمایید یا می توانید به مدت یک هفته در پاکت های کاغذی در یخچال نگهداری کنید. 

منبع:

https://www.wikihow.com/Grow-Mushrooms-Indoors

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

There are no products